Lenka Vraná

Autor

Signály, že je čas zvážit extrakci zubu

Někdy je zřejmé, kdy potřebujeme zubní péči - například když nás zub bolí. Ale existují i méně jasné signály, které bychom neměli přehlížet. Pokud zub trpí hlubokým kazem, který nelze řešit plombou nebo jinou konzervativní metodou, je extrakce často nevyhnutelná. Dalším důvodem může být periodontitida, tedy pokročilá nemoc dásní, která způsobuje uvolňování zubů. Neopominutelné jsou také případy, kdy je zub natolik poškozen úrazem, že není možné jej zachránit.

Je třeba zmínit, že někdy je extrakce doporučena i v případě, kdy zub sám o sobě nezpůsobuje problémy, ale jeho poloha nebo velikost může negativně ovlivňovat ostatní zuby, například u moudráků, které nemají dostatek místa na prorůstání a mohou způsobit stlačení zubů nebo další komplikace.

Jak se připravit na vytrhnutí zubu

Samotná příprava na extrakci začíná návštěvou zubaře, který provede důkladné vyšetření a posoudí, zda je vytrhnutí zubu skutečně nejlepší možností. Někdy se může doporučit i další názor specializovaného stomatologa. Důležité je nezanedbávat také psychickou přípravu, jelikož se jedná o zákrok, který může vyvolávat úzkost. Informování o celém procesu a možnostech analgezie může pomoci snížit obavy.

Následná péče po extrakci zubu je klíčová pro rychlý a bezproblémový hojení. Je důležité dodržovat pokyny zubaře ohledně čištění a stravy. Rovněž je vhodné omezit fyzickou aktivitu v prvních dnech po zákroku a případně aplikovat chlad na místo extrakce k zmírnění opuchu.

Ve většině případů je po extrakci možné zvolit několik možností náhrady chybějícího zubu, od můstku po implantáty. Vzájemná komunikace s vaším zubařem vám pomůže najít nejlepší řešení pro vaši situaci a zajistit, že vaše úsměv zůstane krásný i po ztrátě zubu.

Sdílet na Facebooku Příspěvek na Twitter Příspěvek na Linkedin Příspěvek na Reddit

Napsat komentář

Podobné příspěvky